Centrum Biznesu

Informacje ogólne

Zasady, formy i zakres działalności statutowej

Realizacja celów statutowych 

Centrum Biznesu stanowi trzykondygnacyjny budynek o łącznej powierzchni użytkowej 1.225,6 m2. W budynku mieści się 13 biur i 5 pokoi konsultacyjnych, które na co dzień służą do organizowania spotkań z kontrahentami lub klientami, a także do odpoczynku i nieformalnych spotkań. Poza pomieszczeniami biurowymi w budynku znajdują się trzy oddzielne pomieszczenia szkoleniowo - konferencyjne dla łącznej liczby ok. 100 osób, które łączy foyer z przestrzenią rekreacyjną oraz wyjściem na duży ogród.

Pomieszczenia biurowe - partnerzy

W 2017 roku wszystkie dostępne pomieszczenia biurowe były zajmowane przez partnerów projektu. Swoje miejsce w Centrum Biznesu znaleźli:

 • IMW RACHUNKOWOŚĆ DORADZTWO BIZNESOWE Sp. z o.o. - finanse, rachunkowość, doradztwo biznesowe i podatkowe;
 • MARCIN KUSZ KANCELARIA RADCY PRAWNEGO - obsługa prawna, doradztwo finansowe na rzecz polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych zakresie polsko-niemieckiego obrotu prawnego;
 • IO-TEC SEBASTIAN KIEL - kompleksowe usługi z zakresu automatyki przemysłowej oraz budynkowej;
 • PROJEKTANCI KARIERY SP. Z O.O SP. K. – usługi takie jak: outsourcing HR od rekrutacji i selekcji pracowników, organizacji szkoleń, konsulting HR po leasing pracowniczy osób z Ukrainy.
 • DEPART SP. Z O.O. -  wynajem samochodów osobowych i dostawczych w Polsce, indywidualny  transfer osób z lotnisk Wrocław i Pyrzowice, auta zastępcze, doradztwo w zakresie odszkodowań powypadkowych;
 • AVIVA PLACÓWKA PARTNERSKA ELŻBIETA MŁYŃCZAK - usługi z zakresu ubezpieczeń indywidualnych, grupowych i majątkowych.
 • SMUDA CONSULTING GEORG SMUDA - zakładanie oraz kompleksowa obsługą firm w Polsce
  i Niemczech;
 • A1A AUTOMOTIVE POLSKA - sprzedaż nowych pojazdów użytkowych, dostawczych i sprinterów marek Mercedes Benz, Ford, VW, Renault, Fiat i Peugeot;
 • PLANUJPRACE.PL SPÓŁKA JAWNA – zarządzanie aplikacją internetową związaną z planowaniem pracy zmianowej, układaniem harmonogramów i dyżurów.
 • KONSTRUKTON SP. Z O.O. - Biuro projektowe, projekty budowlane, domów - gotowe oraz indywidualne jak i też innych obiektów.
 • RUSZCZAK ARCHITECTURE -  pracownia architektoniczna;
 • CERTIFICATION STANDARDS – PORTAL RYNKU CERTYFIKACJI -  Pierwszy Portal Rynku Certyfikacji
  i Standaryzacji w Polsce.
 • CENTRUM ROZWOJU BIZNESU SP. Z O.O. - usługi wspomagające prowadzenie działalności gospodarczej: kompleksowa obsługi wniosków pożyczkowych, działalność wspomagająca usługi finansowe, administracyjna obsługa biura, pozaszkolne formy edukacji.

Biura na godziny

W 2017 roku Centrum Biznesu oferowało możliwość skorzystania z usług „Biura na godziny”. „Biura na godziny” to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców i osób prywatnych, osób wykonujących wolny zawód, które potrzebują spokojnego, wygodnego pomieszczenia do pracy biurowej lub na spotkanie z klientem. Stanowiska do pracy dostępne są w systemie godzinowym lub abonamentowym. Obok samodzielnych stanowisk istnieje możliwość wynajęcia małych pokoi konsultacyjnych (do 7 osób) i dużych sal konferencyjnych. W roku sprawozdawczym z usługi biura na godziny firmy zewnętrzne skorzystały 8 razy.

Wirtualne Biuro

W drugiej połowie 2017 roku wprowadzono możliwość rejestracji adresu działalności gospodarczej pod adresem Centrum Biznesu. Usługa Wirtualne Biuro w Centrum Biznesu to nowoczesne rozwiązanie dla przedsiębiorców chcących zaoszczędzić swój czas i pieniądze. Przy minimalnych kosztach można uzyskać atrakcyjny adres biura w Opolu. Wizerunek firmy staje się bardziej profesjonalny, przedsiębiorca zyskuje czas na zarządzanie swoją firmą. W ramach Wirtualnego Biura oferowane są trzy pakiety: Pakiet Rejestracja, Pakiet Poczta Podstawowy oraz Pakiet Poczta rozszerzony. Każdy z nich zawiera inny rodzaj usług. W grudniu 2017 roku zawarto jedną umowę na usługę wirtualnego biura.

Sale konferencyjno - szkoleniowe

Przez cały rok umożliwiano zainteresowanym wynajem sal na organizowanie konferencji, szkoleń, spotkań z gośćmi. Dzięki współpracy partnerskiej sale szkoleniowe w Centrum Biznesu zostały wykorzystanie przez Izbę Gospodarczą „Śląsk” do zorganizowania cyklu szkoleń głównie dla przedsiębiorców z sektora małych i średnich firm wywodzących się z grona członków Izby oraz firm współpracujących z Izbą. W ciągu roku w Centrum Biznesu odbyły się szkolenia m in. z przemysłu motoryzacyjnego, komputerowe, marketingowe oraz z branży metalurgicznej. Tematy innych szkoleń obejmowały stylizację paznokci i rozwój osobisty. Odbyły się także konferencje dla nauczycieli i wychowawców, szkolenia komunikacyjne pracowników firm zewnętrznych, kilka Konferencji Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy, a także szkolenia i spotkania partnera Centrum Biznesu – firmy Projektanci Kariery. Łączne w trakcie roku z sale konferencyjno-szkoleniowo wynajęto 104 razy.

Współpraca

18 stycznia 2017 r. w Centrum Biznesu podpisano porozumienia między Fundacją Rozwoju Śląska a Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości Uniwersytetu Opolskiego w obszarze wspierania przedsiębiorczości w województwie opolskim, w szczególności przedsiębiorczości studentów, absolwentów i pracowników Uniwersytetu Opolskiego. Porozumienie o współpracy dotyczy to przede wszystkim programu „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie II”.

Spotkania gospodarcze

Wiosenne Spotkanie Stołu Gospodarczego „Stammtisch”

15 marca 2017 r. w Centrum Biznesu odbyło się Spotkania Stołu Gospodarczego „Stammtisch”, którego gospodarzem był Konsulat RFN w Opolu. W zorganizowanym w Centrum spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób, byli to przede wszystkim przedstawiciele firm z kapitałem niemieckim. Spotkania Stołu Gospodarczego stanowią okazję do debaty o firmach, regionie i wzajemnej współpracy przedsiębiorców i urzędów.

Spotkanie Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej

14 czerwca 2017 r. Polsko - Niemiecka Izba Przemysłowa - Handlowa wraz z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki i Fundacją Rozwoju Śląska zorganizowała w Centrum Biznesu gospodarcze spotkanie warsztatowe. Tematy, jakie poruszono na spotkaniu to: Ceny transferowe w grupach kapitałowych. Określenie zakresu obowiązków dokumentacyjnych na 2017 r. na podstawie sprawozdania finansowego za rok 2016. Przygotowanie "Master File" i „CbC report”. Warsztaty, które zgromadziły przedstawicieli finansowych renomowanych firm, prowadzili specjaliści i partnerzy kancelarii Olesiński i Wspólnicy.

Jesienne Spotkanie Stołu Gospodarczego „Stammtisch”

28 września w Centrum Biznesu Fundacji Rozwoju Śląska odbyło się kolejne ze spotkań Stołu Gospodarczego „Stammtisch” którego organizatorem była Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa - AHK Polska. W zorganizowanym w Centrum spotkaniu wzięło udział około 80 osób. Tematem przewodnim spotkania były zmiany w ochronie danych osobowych wprowadzane przez Rozporządzenie GDPR, mające wpływ na przedsiębiorstwa i organizacje. Pracownicy kancelarii prawnej D. Dobkowski sp.k. stowarzyszonej z KPMG w Polsce - radcy prawni: Michał Wołoszczuk i Katarzyna Wojciechowska wygłosili prelekcję, a następnie odpowiadali na pytania dotyczące prawnych, organizacyjnych i technologicznych wyzwań Rozporządzenia GDPR. Po części oficjalnej spotkanie skierowano na luźne rozmowy, podczas których nastąpiła wymiana kontaktów.

Inne spotkania

AV Salia Silesia 26 maja 2017 r. w CB odbyło się zebranie roczne Towarzystwa Akademickiego AV Salia-Silesia z siedzibą w Opolu oraz zebranie roczne Studentenförderverein Silesia e.v. z siedzibą w Mannheim. A.V Salia - Silesia zu Gleiwitz in Oppeln im CV jest organizacją skupiającą niemieckojęzycznych Ślązaków mieszkających zarówno w Polsce jak i Europie Zachodniej pragnących pielęgnować dziedzictwo kulturowe Śląska.

Spotkanie Smuda Consulting – partnera Centrum Biznesu z delegacją Austrii w ramach 17. Wiosny Austriackiej w Opolu 26 maja 2017 r. w Centrum Biznesu odbyło się spotkanie Pana Georga Smudy i pracowników firmy Smuda Consulting z delegacją z Austrii w ramach 17. Wiosny Austriackiej w Opolu. Podczas spotkania zaprezentowany został profil firmy zajmujący się współpracą międzynarodową i działalność podczas tworzenia magazynu PolenJournal.de.

Goście w Centrum Biznesu

Pani Heike Raab, Sekretarz Stanu w Kancelarii Związkowej Nadrenii Palatynatu

W dniach 18-19 kwietnia br. z wizytą na Opolszczyźnie przebywała Pani Heike Raab, Sekretarz Stanu w Kancelarii Związkowej Nadrenii Palatynatu. Jednym z elementów wizyty było spotkanie w CB z przedstawicielami Rady i Zarządu Fundacji Rozwoju Śląska.

Pani Daniela Schmitt, Sekretarz Stanu Nadrenii-Palatynatu

W czerwcu z wizytą na Opolszczyźnie przebywała Pani Daniela Schmitt, Sekretarz Stanu Nadrenii-Palatynatu. Jednym z elementów wizyty było spotkanie w Centrum Biznesu Fundacji Rozwoju Śląska 22.06.2017 r.

Pani Violetta Porowska – Wicewojewoda Opolska

W dniu 02.08.2017r Centrum Biznesu odwiedziła Wicewojewoda Opolska Pani Violetta Porowska. Fundację Rozwoju Śląska reprezentowali Pani Helena Lellek Dyrektor oraz Pan Arnold Czech Prezes Fundacji. W ramach spotkania zaprezentowano szeroką działalność oraz podsumowano 25-lat Fundacji w regionie.

Działania Fundacji Rozwoju Śląska w Centrum Biznesu

W ciągu całego roku w Centrum Biznesu odbyło się kilka spotkań Zarządu i Rady Fundacji Rozwoju Śląska. Pracownicy Fundacji mieli możliwość szkolenia się w salach konferencyjnych. W maju w Centrum Biznesu trwały prace związane z opracowaniem Strategii Fundacji Rozwoju Śląska.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

18-19 maja 2017 r. przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji Dni Otwartych Funduszy Europejskich.Budowa i wyposażenie naszego obiektu zostały dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego RPO WO 2007-2013. Dzięki temu mogliśmy zaprosić Państwa na dwudniowe wydarzenie, podczas którego odbyło się oprowadzanie po budynku wraz z prezentacją zaplecza technicznego i koncepcji działania obiektu. W tym samym czasie udostępniliśmy również nasze „Biura na godziny” za połowę ceny.

Centrum Biznesu dla młodzieży – plener fotograficzny

19 czerwca 2017 r. w Centrum Biznesu odbył się plener fotograficzny. Zdjęcia obiektu i jego otoczenia wykonywali uczniowie 1 klasy Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu. Komisja powołana przez Fundację dokonała oceny wykonanych zdjęć wyłaniając najlepsze prace. 2 listopada 2017 r. odbyło się otwarcie małej galerii zdjęć i wręczenie upominków uczestnikom Pleneru.

Architektura Centrum Biznesu: I NAGRODA w konkursie Mister Architektury Województwa Opolskiego 2014-2016.

Centrum Biznesu Fundacji Rozwoju Śląska otrzymało I NAGRODĘ w konkursie Mister Architektury Województwa Opolskiego 2014-2016. W ramach konkursu promowane są osiągnięcia regionu w zakresie rozwiązań architektonicznych, popularyzacja architektury jako sztuki oraz prezentowane są obiekty o najciekawszych rozwiązaniach funkcjonalno-przestrzennych i wysokim poziomie realizacji.

25-lecie Fundacji Rozwoju Śląska

Centrum Rozwoju Biznesu Sp. z o.o.

Informacja o prowadzonej działalności gospodarczej

 
Przewiń do góry