Inauguracja wystawy poplenerowej "Moszna - widok z niemiecką historią w tle"

W dniu dzisiejszym w Galerii nad Odrą mieszczącej się w Ognisku Plastycznym Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu odbyło się otwarcie wernisażu prac plastycznych w ramach projektu  „Moszna – widok z niemiecką historią w tle”.

Ekspozycja jest etapem wieńczącym plener plastyczny zorganizowany przez Fundację Rozwoju Śląska. Prace plastyczne powstawały w kompleksie pałacowo-parkowym w Mosznej (15-17 czerwiec 2021r). Zadaniem każdego z 30 uczestników pleneru było wykonanie prac zainspirowanych widokamiz miejsca pobytu, w wybranej technice plastycznej.

Jednym z najważniejszych celów projektu jest chęć wsparcia przez Fundację Rozwoju Śląska edukacji utalentowanych młodych ludzi. Niemniej ważnym założeniem jest  pogłębienie wiedzy uczestników na temat wielokulturowego dziedzictwa Śląska. Jednocześnie, z uwagi na wybraną lokalizację pleneru, miał on także na celu promocję kulturowych walorów miejsca, którego historia rozgrywała się podczas niemieckiego okresu w ich dziejach. Uczniowie stworzyli „malarskie pamiątki” z miejsca
o wielowiekowej historii

W otwarciu wystawy inauguracyjnej udział wzięli m.in. Pani Helga Bieniusa Członek Zarządu Powiatu Krapkowickiego oraz Pani Maria Neumann Członek Zarządu ZNSSK w Polsce.

 

Plener malarski miał formę konkursu plastycznego, w trakcie inauguracji wystawy miało miejsce jego rozstrzygnięcie oraz wręczenie nagród:

I miejsce – Angelika Dzieciuch

II miejsce Emilia Uksik

III miejsce Eliza Kobiałka

Wyróżnienia otrzymali: Agnieszka Jarosz, Natalia Król, Emilia Figurniok.

Gratulujemy nagrodzonym, a wszystkim uczestnikom pleneru malarskiego dziękujemy za zaangażowanie.

Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających w Ognisku Plastycznym do końca września. Kolejne wystawy poplenerowe odbędą się w dniach 4-15 października 2021r w Zespole Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach, w dniach 18-29 października w Holu na Ostrówku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz w Galerii Zamkowej w Mosznej od listopada br.

Projekt „Moszna- widok z niemiecką historią w tle” objęty został patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego oraz Starosty Powiatu Krapkowickiego.

Przewiń do góry